امروز یکشنبه ՝ 1393/01/31    ■ Sun, Apr 20, 2014     
اندازه نوشته   A | A
سیزدهمین فراهمایی انجمن هوافضا
سیزدهمین فراهمایی انجمن هوافضا به مدت سه روز، از تاریخ 92/12/13 تا 92/12/15 با حضور استادان و دانشجویان و مدعوین، در دانشگاه تهران برگزار شد.


چهارصدوسی‌وچهارمین نشست شورا
دوشنبه، بیست و پنجم فروردین ‌ماه، چهارصد و سی ‌و چهارمین نشست شور ...
بایگانی اخبار
عکس قبلی ( عكس از 4) عکس بعدی
  
 
دکتر حدّاد عادل در برنامۀ نگاه یک
دکتر غلامعلی حدّاد عادل، رئیس فرهنگستان زبان و ادب فارسی، در برنامۀ نگاه یکِ شنبه شب شبکۀ اول سیما حضور یافت و دربارۀ اهمیت مقولۀ ...

پیام تسلیت فرهنگستان به مناسبت درگذشت دکتر باستانی پاریزی
درگذشت استاد ارجمندِ دانشگاه تهران، مورّخ پرکار و کرمان‌شناس توانا و نویسنده و ادیب نکته‌سنج، شادروان دکتر محمدابراهیم باستانی پار ...

پیام تبریک نوروزی رئیس فرهنگستان زبان و ادب فارسی
رسید مژده که بوی بهار می‌آید ـ خبر دهید به یاران که یار می‌آید

بزرگداشت دکتر نیساری در انجمن آثار
یکشنبه، بیست‌وپنجم اسفندماه، مراسم بزرگداشت دکتر سلیم نیساری، عضو پیوستۀ فرهنگستان زبان و ادب فارسی، در انجمن آثار و مفاخر فرهنگی ...
 
فهرست مقالات فارسی، اردو، انگلیسی در زمینۀ ایران‌شناسی در شبه‌قاره
گروه دانشنامۀ زبان و ادب فارسی در شبه‌قاره از چندی پیش بر آن شد تا ابعاد مختلف تلاش‌های محققان عرصۀ فرهنگ و ادب فارسی را در شبه‌قاره به نظر جامعۀ فرهنگی برساند و همگان را از حاصل تحقیقات پژوهشگران شبه‌قاره در عرصه‌های مشترک فرهنگی آگاه کند. در اجرای این طرح دو هدف در نظر بود: نخست اطلاع پژوهشگران این حوزه از تحقیقات جدید و دیگری بیان علاقه‌مندی مردم شبه‌قاره به زبان و ...

نامۀ فرهنگستان ـ شمارۀ 50
پنجاهمین شمارۀ نامۀ فرهنگستان منتشر شد. این شماره از نامۀ فرهنگستان، همانند شماره‌هاى پیشین، شامل بخش‌هاى گوناگون، از جمله سرمقاله، مقاله، نقد و بررسى، تحقیقات ایران‌شناسى، گلچینى از دیرینه‌ها، فرهنگستان، تازه‌هاى نشر و اخبار است. در بخش مقالۀ این شماره عناوین زیر دیده مى‌شود: «فریدون بشد نام ازو بازماند»، محمدتقی راشد محصّل؛ «ایتی آیتی بود»، جعفرشجاع کیهانی
ادبیات تطبیقی ـ شمارۀ 7
هفتمین شمارۀ مجلۀ ادبیات تطبیقی بر روی وبگاه فرهنگستان زبان و ادب فارسی قرار گرفت. این شماره از مجلۀ ادبیات تطبیقی ویژۀ «مطالعات بینارشته‌ای ادبیات تطبیقی» است. مطالعات بینارشته‌ای شامل تحقیقاتی است که با در هم تنیدن اطلاعات و نظریه‌های دو یا چند رشته با شاخه‌های مختلف علوم، به حل مسائلی می‌پردازد که پاسخشان در فضای محدود یک رشته یا یک علم به دست نمی‌آید.
 
بیانیۀ فرهنگستان زبان و ادب فارسی
آیین اختتامیۀ بیستمین جشنوارۀ سراسری مطبوعات و خبرگزاری‌ها و پایگاه‌های اطلاع‌رسانی، پیش از ظهر روز شنبه، هفدهم اسفندماه، با حضور حجت‌الاسلام و المسلمین حسن روحانی، رئیس جمهوری، علی جنتی، وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی، دکتر غلامعلی حدّاد عادل، رئیس فرهنگستان زبان و ادب فارسی، و جمعی از اهالی مطبوعات و فرهنگ و ادب، در تالار وحدت تهران برگزار شد.
دیدگاه دکتر فتح‌الله مجتبائی دربارۀ زبان مادری
دکتر فتح‌الله مجتبائی، عضو پیوستۀ فرهنگستان زبان و ادب فارسی، با ارسال یادداشتی به وبگاه فرهنگستان، دیدگاه خود را دربارۀ زبان مادری بیان کرده است. وی در این باره می‌نویسد: به نظر من موضوع زبان‌های مادری اقوام ایرانی باید به طور علمی و عقلانی و فارغ از انگیزه‌های احساسی و عاطفی عامیانه مورد مطالعه و توجه قرار گیرد و دستاویز سیاست‌بازان و عوام‌فریبان نشود.
معرفی مهم‌ترین کتاب‌های آموزش زبان فارسی (زبان اول و دوم)
یکی از گام‌های اولیه و بسیار ضروری در ابتدای هر طرح و پژوهش و فعالیتی در تمام حوزه‌‌ها، آشنایی با منابع علمی آن حوزه و آگاهی از فعالیت‌های انجام‌یافته در آن حوزه است و به همین دلیل است که امروزه سازمان و نهادهای پژوهشی، با صرف هزینه‌های هنگفت، به جمع‌آوری اطلاعات منابع و مآخذ تخصصی خود می‌پردازند.
 
از سایر وبگاه ها 
هنر ترجمه گلستان در «کشتی شکسته‌ها»/ اثری که پس از 60 سال دوباره منتشر می شود
مجموعه داستان «کشتی شکسته‌ها» با ترجمه ابراهیم گلستان به گفته ناشرش می‌تواند نشان‌دهنده هنر ترجمه این داستان نویس ایرانی باشد؛ کتابی که نخستین بار حدود 60 سال پیش به چاپ رسید و این روزها از سوی نشر کلاغ به بازار داستان راه یافته است.


پرچمدار همیشگی ادبیات آمریکای لاتین/ مقاله گاردین درباره زندگی و آثار مارکز
ترجمه اختصاصی ایبنا به نقل از گاردین _ گابریل گارسیا مارکز، نویسنده کلمبیاییِ برنده جایزه صلح نوبل، پس از شهرت کتاب «صد سال تنهایی» به پرچمدار ادبیات آمریکای لاتین تبدیل شد.


راز جهانی شدن مارکز
علی‌اصغر شیرزادی،(داستان‌نویس) در یادداشتی اختصاصی برای ایبنا به بهانه درگذشت گابریل گارسیا مارکز نوشت که مارکز، هستی‌شناختی و چرخش شادکامانه در جهان داستانی‌اش را مبتنی بر شناخت عمیق فردیت و جامعه خود، به پهنه جهان رسانده است.
تاريخچه   |    اساسنامه   |    دربارۀ وبگاه   |    نشر آثار   |    راهنمای گردآوری گویش‌ها