امروز شنبه ՝ 1396/10/30    ■ Sat, Jan 20, 2018     
اندازه نوشته   A | A
آخرین اخبار 
نخستین جلسۀ کارگروه ششمین جایزۀ فرهنگستان به مطبوعات
چهارشنبه، بیستم‌ دی‌ماه ۱۳۹۶، نخستین جلسۀ کارگروه ششمین جایزۀ فرهنگستان به مطبوعات در محل فرهنگستان زبان و ادب فارسی برگزار شد. در این جلسه پس از ارائۀ گزارش مختصری از روال برگزاری پنجمین دورۀ جایزۀ فرهنگستان به مطبوعات در سال گذشته، اعضای کارگروه به بررسی برگۀ ارزیابی داوران جایزه پرداختند.

استاد اسماعیل سعادت و دکتر حسین معصومی همدانی، برگزیدگان جشنوارۀ فارابی
یکشنبه، بیست‌وچهارم دی‌ماه ۱۳۹۶، مراسم اختتامیۀ نهمین جشنوارۀ بین‌المللی فارابی با حضور دکتر حسن روحانی، رئیس جمهوری اسلامی ایران، دکتر منصور غلامی، وزیر علوم، تحقیقات و فناوری، و دکتر غلامعلی حدادعادل، رئیس فرهنگستان زبان و ادب فارسی، در محل اجلاس سران برگزار شد.

هفتاد و چهارمین نشست ماهانۀ فرهنگستان برگزار می‌شود
دوشنبه، بیست ‌و پنجم دی‌ماه ۱۳۹۶، هفتاد و چهارمین نشست ماهانۀ فرهنگستان زبان و ادب فارسی برگزار خواهد شد. در این نشست دکتر عباس بگ‌جانی، پژوهشگر گروه فرهنگ‌نویسی، در موضوع «دیوان سید حسن غزنوی: نویافته‌ها و تصحیح مجدد» سخنرانی خواهد کرد.

گزارش مراسم رونمایی مثنوی معنوی
دوشنبه، چهارم دی‌ماه ۱۳۹۶، مراسم رونمایی کتاب مثنوی معنوی به تصحیح دکتر محمدعلی موحد، با حضور و سخنرانی مصحح و آقایان دکتر فتح‌الله مجتبائي، عضو پیوستۀ فرهنگستان زبان و ادب فارسی، دکتر محمد دبیرمقدم، معاون علمی و پژوهشی فرهنگستان، و دکتر مهدی سالاری‌نسب، پژوهشگر زبان و ادب فارسی، در محل فرهنگستان (تالار الغدیر) برگزار شد.
آخرين به روز رسانی ۱۳۹۶/۱۰/۲۶ - ۱۴:۲۹ نسخه قابل چاپ
هفتاد و سومین نشست ماهانۀ فرهنگستان: نظریۀ سفر و تصویرشناسی در سفرنامه‌ها: تحلیل موردیِ نگاه نخستین و نگاه پایانی 
 
دوشنبه، بیست ‌و هفتم آذرماه ۱۳۹۶، هفتاد و سومین نشست ماهانۀ فرهنگستان زبان و ادب فارسی برگزار شد. در این نشست دکتر ایلمیرا دادور، پژوهشگر گروه ادبیات تطبیقی و استاد دانشگاه تهران، در موضوع «نظریۀ سفر و تصویرشناسی در سفرنامه‌ها: تحلیل موردیِ نگاه نخستین و نگاه پایانی» سخنرانی کرد.
    در ابتدای این مراسم دکتر محمد دبیرمقدم، معاون علمی و پژوهشی فرهنگستان، ضمن معرفی کوتاه دکتر دادور و موضوع سخنرانی وی، از ایشان درخواست کرد که سخنرانی خود را ارائه کند.
    خانم دکتر ایلمیرا دادور در ابتدای سخنان خود، با اشاره به ارتباط سفرنامه‌نویسی با ادبیات تطبیقی، اظهار کرد: یکی از موضوعاتی که ادبیات تطبیقیِ امروز به آن می‌پردازد، سفر و نوشتن از سفر، یا سفرنامه است که سده‌هاست جایگاه ویژه‌ای در ادبیات جهان دارد. برخی ناصر خسرو قبادیانی را نخستین سفرنامه‌نویسی می‌دانند که آگاهانه و هدفمند دیده‌های خود را، در طول سفرهای طولانی‌اش به نگارش درآورد؛ اما بودند بسیاری، همچون هردوت، که پیش از قبادیانی دیده‌ها را نوشته کرد؛ و بودند بسیاری دیگر، همچون مارکوپولو و ابن‌بطوطه، که پس از قبادیانی دیده‌ها را ثبت کردند.
    وی در ادامه افزود در تمامی سده‌های گذشته و در ادبیات ایران و جهان، گفتن از سفر برای خواننده این مجال را فراهم آورده تا با نگاه طبقه‌بندی شده، «دیگری» و «دیگر بودگی» را ارزیابی کند تا به «خود»، «خودی» و «غیر»ی عمیق‌تر برسد. اما در ادبیات تطبیقی، تصویرشناسی بحث جدیدی است که پیشگامان آن دَنیل هانری‌پاژو و ژان مارک مورا، استادان ادبیات تطبیقی و تصویرشناسی هستند و برای نظریۀ سفر، نویسنده و فیلسوف معاصر فرانسوی، میشل اُن فرِی حرف تازه‌ای برای گفتن دارد.
    دکتر دادور در باب کلیات موضوع سخنرانی خود افزود: این گفتار شامل نگاهی نو به سفر و گفتن از دنیای پیرامونِ مسافرـ‌نویسنده، بر پایۀ نظریه‌های تصویرشناسی و نظریۀ سفر خواهد بود.
     هفتاد و سومین نشست ماهانۀ فرهنگستان زبان و ادب فارسی با حضور شماری از اعضای پیوسته و وابستۀ فرهنگستان، از جمله دکتر محمد دبیرمقدم، استاد احمد سمیعی (گیلانی)، دکتر سرور مولائی، استاد موسی اسوار، و همچنین برخی از اعضای هیئت علمی، مدیران و پژوهشگران فرهنگستان زبان و ادب فارسی و علاقه‌مندان برگزار شد.
 
تاريخچه   |    اساسنامه   |    دربارۀ وبگاه   |    نشر آثار   |    خبرنامهٔ گروه آموزش زبان و ادبیات فارسی