امروز یکشنبه ՝ 1397/04/31    ■ Sun, Jul 22, 2018     
اندازه نوشته   A | A
آخرین اخبار 
فراخوان پنجمین همایش ملی متن‌پژوهی ادبی
سه‌شنبه، هجدهم اردیبهشت‌ماه ۱۳۹۷، پنجمین همایش ملی متن‌پژوهی ادبی با موضوع «نگاهی تازه به سبک‌شناسی، بلاغت، نقد ادبی» در کتابخانۀ ملی برگزار خواهد شد. مباحث و مسائل مربوط به سبک‌شناسی و بلاغت و نقد ادبی از مهم‌ترین موضوعات مطالعات ادبی به شمار می‌آیند که هرچند در ظاهر دانش‌هایی جدا از هم در نظر گرفته می‌شوند، از نظرگاه‌های ...

پیام تسلیت فرهنگستان به مناسبت درگذشت دکتر وحیدیان کامیار
استاد ارجمند، دکتر تقی وحیدیان کامیار، پس از عمری تحقیق و تألیف در زبان‌شناسی و دستور زبان و صنایع ادبی، دار فانی را بدرود گفت. فرهنگستان زبان و ادب فارسی درگذشت ایشان را به بازماندگان و دوستان و شاگردانشان تسلیت می‌گوید و از خداوند برای آن مرحوم آرامش روان طلب می‌کند.

چهارصد و پنجاه و نهمین جلسۀ شورای فرهنگستان
دوشنبه، دوم بهمن‌ماه ۱۳۹۶، چهارصد و پنجاه و نهمین نشست شورای فرهنگستان زبان و ادب فارسی، با حضور اعضای پیوسته و وابسته، به ریاست دکتر غلامعلی حدادعادل، در تالار دکتر شهیدی برگزار شد. تبریک به استاد دکتر محمدعلی موحد، عضو پیوستۀ فرهنگستان، به‌جهت تصحیح و انتشار کتاب مثنوی معنوی؛

دانشمند شریف و گوشه‌گیر
دوم بهمن‌ماه مصادف بود با دومین سالروز درگذشت استاد ابوالحسن نجفی، عضو پیوستۀ فقید فرهنگستان زبان و ادب فارسی. به همین مناسبت روزنامۀ ایران در شمارۀ ۶۶۹۹ خود مطلبی را دربارۀ زنده‌یاد استاد نجفی، به قلم دکتر علی‌اشرف صادقی، مدیر گروه فرهنگ‌نویسی و عضو پیوستۀ فرهنگستان، تحت عنوان «دانشمند شریف و گوشه‌گیر» منتشر کرده بود که در ادام ...
آخرين به روز رسانی ۱۳۹۶/۱۰/۲۶ - ۱۴:۲۹ نسخه قابل چاپ
هفتاد و سومین نشست ماهانۀ فرهنگستان: نظریۀ سفر و تصویرشناسی در سفرنامه‌ها: تحلیل موردیِ نگاه نخستین و نگاه پایانی 
 
دوشنبه، بیست ‌و هفتم آذرماه ۱۳۹۶، هفتاد و سومین نشست ماهانۀ فرهنگستان زبان و ادب فارسی برگزار شد. در این نشست دکتر ایلمیرا دادور، پژوهشگر گروه ادبیات تطبیقی و استاد دانشگاه تهران، در موضوع «نظریۀ سفر و تصویرشناسی در سفرنامه‌ها: تحلیل موردیِ نگاه نخستین و نگاه پایانی» سخنرانی کرد.
    در ابتدای این مراسم دکتر محمد دبیرمقدم، معاون علمی و پژوهشی فرهنگستان، ضمن معرفی کوتاه دکتر دادور و موضوع سخنرانی وی، از ایشان درخواست کرد که سخنرانی خود را ارائه کند.
    خانم دکتر ایلمیرا دادور در ابتدای سخنان خود، با اشاره به ارتباط سفرنامه‌نویسی با ادبیات تطبیقی، اظهار کرد: یکی از موضوعاتی که ادبیات تطبیقیِ امروز به آن می‌پردازد، سفر و نوشتن از سفر، یا سفرنامه است که سده‌هاست جایگاه ویژه‌ای در ادبیات جهان دارد. برخی ناصر خسرو قبادیانی را نخستین سفرنامه‌نویسی می‌دانند که آگاهانه و هدفمند دیده‌های خود را، در طول سفرهای طولانی‌اش به نگارش درآورد؛ اما بودند بسیاری، همچون هردوت، که پیش از قبادیانی دیده‌ها را نوشته کرد؛ و بودند بسیاری دیگر، همچون مارکوپولو و ابن‌بطوطه، که پس از قبادیانی دیده‌ها را ثبت کردند.
    وی در ادامه افزود در تمامی سده‌های گذشته و در ادبیات ایران و جهان، گفتن از سفر برای خواننده این مجال را فراهم آورده تا با نگاه طبقه‌بندی شده، «دیگری» و «دیگر بودگی» را ارزیابی کند تا به «خود»، «خودی» و «غیر»ی عمیق‌تر برسد. اما در ادبیات تطبیقی، تصویرشناسی بحث جدیدی است که پیشگامان آن دَنیل هانری‌پاژو و ژان مارک مورا، استادان ادبیات تطبیقی و تصویرشناسی هستند و برای نظریۀ سفر، نویسنده و فیلسوف معاصر فرانسوی، میشل اُن فرِی حرف تازه‌ای برای گفتن دارد.
    دکتر دادور در باب کلیات موضوع سخنرانی خود افزود: این گفتار شامل نگاهی نو به سفر و گفتن از دنیای پیرامونِ مسافرـ‌نویسنده، بر پایۀ نظریه‌های تصویرشناسی و نظریۀ سفر خواهد بود.
     هفتاد و سومین نشست ماهانۀ فرهنگستان زبان و ادب فارسی با حضور شماری از اعضای پیوسته و وابستۀ فرهنگستان، از جمله دکتر محمد دبیرمقدم، استاد احمد سمیعی (گیلانی)، دکتر سرور مولائی، استاد موسی اسوار، و همچنین برخی از اعضای هیئت علمی، مدیران و پژوهشگران فرهنگستان زبان و ادب فارسی و علاقه‌مندان برگزار شد.
 
تاريخچه   |    اساسنامه   |    دربارۀ وبگاه   |    نشر آثار   |    خبرنامهٔ گروه آموزش زبان و ادبیات فارسی