امروز شنبه ՝ 1396/10/30    ■ Sat, Jan 20, 2018     
اندازه نوشته   A | A
آخرین اخبار 
نخستین جلسۀ کارگروه ششمین جایزۀ فرهنگستان به مطبوعات
چهارشنبه، بیستم‌ دی‌ماه ۱۳۹۶، نخستین جلسۀ کارگروه ششمین جایزۀ فرهنگستان به مطبوعات در محل فرهنگستان زبان و ادب فارسی برگزار شد. در این جلسه پس از ارائۀ گزارش مختصری از روال برگزاری پنجمین دورۀ جایزۀ فرهنگستان به مطبوعات در سال گذشته، اعضای کارگروه به بررسی برگۀ ارزیابی داوران جایزه پرداختند.

استاد اسماعیل سعادت و دکتر حسین معصومی همدانی، برگزیدگان جشنوارۀ فارابی
یکشنبه، بیست‌وچهارم دی‌ماه ۱۳۹۶، مراسم اختتامیۀ نهمین جشنوارۀ بین‌المللی فارابی با حضور دکتر حسن روحانی، رئیس جمهوری اسلامی ایران، دکتر منصور غلامی، وزیر علوم، تحقیقات و فناوری، و دکتر غلامعلی حدادعادل، رئیس فرهنگستان زبان و ادب فارسی، در محل اجلاس سران برگزار شد.

هفتاد و چهارمین نشست ماهانۀ فرهنگستان برگزار می‌شود
دوشنبه، بیست ‌و پنجم دی‌ماه ۱۳۹۶، هفتاد و چهارمین نشست ماهانۀ فرهنگستان زبان و ادب فارسی برگزار خواهد شد. در این نشست دکتر عباس بگ‌جانی، پژوهشگر گروه فرهنگ‌نویسی، در موضوع «دیوان سید حسن غزنوی: نویافته‌ها و تصحیح مجدد» سخنرانی خواهد کرد.

گزارش مراسم رونمایی مثنوی معنوی
دوشنبه، چهارم دی‌ماه ۱۳۹۶، مراسم رونمایی کتاب مثنوی معنوی به تصحیح دکتر محمدعلی موحد، با حضور و سخنرانی مصحح و آقایان دکتر فتح‌الله مجتبائي، عضو پیوستۀ فرهنگستان زبان و ادب فارسی، دکتر محمد دبیرمقدم، معاون علمی و پژوهشی فرهنگستان، و دکتر مهدی سالاری‌نسب، پژوهشگر زبان و ادب فارسی، در محل فرهنگستان (تالار الغدیر) برگزار شد.
آخرين به روز رسانی ۱۳۹۶/۱۰/۲۴ - ۱۳:۱۸ نسخه قابل چاپ
واژه‌گزینی، از گذشته تا آینده
دوشنبه، بیستم آذرماه ۱۳۹۶، به دعوت پژوهشکدۀ اسناد سازمان اسناد و کتابخانۀ ملی ایران، دو تن از پژوهشگران گروه واژه‌گزینی، خانم مهنوش تهرانی و آقای دکتر فرزین غفوری، سخنرانی مشترکی با عنوان «واژه‌گزینی، از گذشته تا آینده» ارائه کردند. این سخنرانی برای اعضای پژوهشکده و در دو بخش ارائه شد.
    آقای دکتر غفوری دربارۀ پیشینۀ واژه‌گزینی، از عهد باستان تاکنون سخن گفت و به جایگاه زبان فارسی در میان زبان‌های ایرانی اشاره کرد. ایشان واژه‌گزینی را به 9 دورۀ تاریخی تقسیم و نمونه‌هایی از واژه‌سازی در هر دوره را ذکر کرد. دکتر غفوری در پایان خاطرنشان کرد که امروز در مقایسه با دو مقطع مهم تاریخی پیش و پس از مشروطه و نیز در مقایسه با دیگر کشورهای فارسی‌زبان، پیشرفت زبان فارسی در ایران، تدریجی اما کاملاً محسوس بوده است. 
    خانم تهرانی سخنران بخش دوم بود که به روند کار واژه‌گزینی در فرهنگستان زبان و ادب فارسی اشاره کرد و ضمن توضیح چند اصل بنیادی دربارۀ زبان فارسی علمی، با ذکر نمونه‌هایی، به تشریح وضعیت فعلی زبان فارسی در حوزه‌های صنعتی و علمی پرداخت. ایشان اظهار کرد پیشرفت علمی کشور در گرو تقویت زبان فارسی علمی است و این امر با درک اهمیت استانداردسازی اصطلاحات و مفاهیم و فعال شدن متخصصان علمی و فنی در کار واژه‌گزینی میسر می‌شود. 
    در پایان، سخنرانان به پرسش‌های حاضران پاسخ دادند.
 
تاريخچه   |    اساسنامه   |    دربارۀ وبگاه   |    نشر آثار   |    خبرنامهٔ گروه آموزش زبان و ادبیات فارسی