امروز شنبه ՝ 1397/06/31    ■ Sat, Sep 22, 2018     
اندازه نوشته   A | A
آخرین اخبار 
فراخوان پنجمین همایش ملی متن‌پژوهی ادبی
سه‌شنبه، هجدهم اردیبهشت‌ماه ۱۳۹۷، پنجمین همایش ملی متن‌پژوهی ادبی با موضوع «نگاهی تازه به سبک‌شناسی، بلاغت، نقد ادبی» در کتابخانۀ ملی برگزار خواهد شد. مباحث و مسائل مربوط به سبک‌شناسی و بلاغت و نقد ادبی از مهم‌ترین موضوعات مطالعات ادبی به شمار می‌آیند که هرچند در ظاهر دانش‌هایی جدا از هم در نظر گرفته می‌شوند، از نظرگاه‌های ...

پیام تسلیت فرهنگستان به مناسبت درگذشت دکتر وحیدیان کامیار
استاد ارجمند، دکتر تقی وحیدیان کامیار، پس از عمری تحقیق و تألیف در زبان‌شناسی و دستور زبان و صنایع ادبی، دار فانی را بدرود گفت. فرهنگستان زبان و ادب فارسی درگذشت ایشان را به بازماندگان و دوستان و شاگردانشان تسلیت می‌گوید و از خداوند برای آن مرحوم آرامش روان طلب می‌کند.

چهارصد و پنجاه و نهمین جلسۀ شورای فرهنگستان
دوشنبه، دوم بهمن‌ماه ۱۳۹۶، چهارصد و پنجاه و نهمین نشست شورای فرهنگستان زبان و ادب فارسی، با حضور اعضای پیوسته و وابسته، به ریاست دکتر غلامعلی حدادعادل، در تالار دکتر شهیدی برگزار شد. تبریک به استاد دکتر محمدعلی موحد، عضو پیوستۀ فرهنگستان، به‌جهت تصحیح و انتشار کتاب مثنوی معنوی؛

دانشمند شریف و گوشه‌گیر
دوم بهمن‌ماه مصادف بود با دومین سالروز درگذشت استاد ابوالحسن نجفی، عضو پیوستۀ فقید فرهنگستان زبان و ادب فارسی. به همین مناسبت روزنامۀ ایران در شمارۀ ۶۶۹۹ خود مطلبی را دربارۀ زنده‌یاد استاد نجفی، به قلم دکتر علی‌اشرف صادقی، مدیر گروه فرهنگ‌نویسی و عضو پیوستۀ فرهنگستان، تحت عنوان «دانشمند شریف و گوشه‌گیر» منتشر کرده بود که در ادام ...
آخرين به روز رسانی ۱۳۹۶/۹/۱۱ - ۱۲:۳۸ نسخه قابل چاپ
بازدید استادان افغانستانی از فرهنگستان زبان و ادب فارسی
 
چهارشنبه، هفدهم آبان‌ماه ۱۳۹۶، هیئتی از کشور افغانستان، متشکل از استادان زبان و ادبیات فارسی و رؤسای دانشگاه‌های دولتی و خصوصی این کشور، میهمان فرهنگستان زبان و ادب فارسی بود.
آقایان دکتر اسدی، رئیس دانشگاه آموزش‌وپرورش کابل؛ دکتر عاکف جهاد، رئیس دانشگاه خصوصی راه سعادت در تخار؛ دکتر طالقانی، رئیس بنیاد نخبگان افغانستان؛ دکتر یاسین نگاه، استاد دانشگاه ابوریحان بیرونی و رئیس اتحادیۀ نویسندگان افغانستان؛ و دکتر دهزاد، معاون پژوهشی دانشگاه تعلیم و تربیت افغانستان، اعضای هیئت بازدیدکنندگان بودند.
در این بازدید دکتر محمد سرور مولایی، عضو پیوستۀ افغانستانی فرهنگستان زبان و ادب فارسی، این هیئت را همراهی می‌کرد. در حاشیۀ این دیدار، نشست صمیمانه‌ای نیز با حضور دکتر محمدرضا نصیری، عضو وابسته و دبیر فرهنگستان زبان و ادب فارسی، و مرتضی قاسمی، مدیر روابط عمومی فرهنگستان برگزار شد.
در ابتدای این نشست دکتر نصیری گروه‌های پژوهشی فرهنگستان را مختصراً معرفی و در باب فعالیت‌های هر کدام توضیحاتی ارائه کرد. وی همچنین در مورد فعالیت‌های انتشاراتی و کتاب‌ها و مجلات و کتابخانۀ فرهنگستان نیز مطالبی را بیان کرد.
در ادامه استادان افغانستانی نیز دربارۀ شرایط دانشگاه‌ها و منابع در دسترس پژوهشگران و وضعیت زبان فارسی در این کشور سخن گفتند. به گفتۀ دکتر عاکف، رئیس دانشگاه خصوصی راه سعادت در تخار، هم‌اکنون ۱۳۲ دانشگاه خصوصی در افغانستان وجود دارد که ۳۰۰هزار دانشجو در این دانشگاه‌ها مشغول به تحصیل‌اند. بیشتر این دانشگاه‌ها در کابل هستند و مطابق قوانین وزارت تحصیلات افغانستان فعالیت می‌کنند. از این میان سه دانشگاه «پیمان» و «دولتی» و «راه سعادت» به‌صورت تخصصی در حوزۀ زبان و ادبیات فارسی فعال‌اند.
در پایان این دیدار میهمانان فرهنگستان از کتابخانه‌های تخصصی گروه‌های مطالعات زبان و ادب فارسی در آسیای صغیر و دانشنامۀ زبان و ادب فارسی در شبه‌قاره، و همچنین کتابخانۀ اصلی فرهنگستان و مخزن کتاب‌های چاپ‌سنگی آن بازدید کردند.
 
تاريخچه   |    اساسنامه   |    دربارۀ وبگاه   |    نشر آثار   |    خبرنامهٔ گروه آموزش زبان و ادبیات فارسی