امروز شنبه ՝ 1397/06/31    ■ Sat, Sep 22, 2018     
اندازه نوشته   A | A
آخرین اخبار 
فراخوان پنجمین همایش ملی متن‌پژوهی ادبی
سه‌شنبه، هجدهم اردیبهشت‌ماه ۱۳۹۷، پنجمین همایش ملی متن‌پژوهی ادبی با موضوع «نگاهی تازه به سبک‌شناسی، بلاغت، نقد ادبی» در کتابخانۀ ملی برگزار خواهد شد. مباحث و مسائل مربوط به سبک‌شناسی و بلاغت و نقد ادبی از مهم‌ترین موضوعات مطالعات ادبی به شمار می‌آیند که هرچند در ظاهر دانش‌هایی جدا از هم در نظر گرفته می‌شوند، از نظرگاه‌های ...

پیام تسلیت فرهنگستان به مناسبت درگذشت دکتر وحیدیان کامیار
استاد ارجمند، دکتر تقی وحیدیان کامیار، پس از عمری تحقیق و تألیف در زبان‌شناسی و دستور زبان و صنایع ادبی، دار فانی را بدرود گفت. فرهنگستان زبان و ادب فارسی درگذشت ایشان را به بازماندگان و دوستان و شاگردانشان تسلیت می‌گوید و از خداوند برای آن مرحوم آرامش روان طلب می‌کند.

چهارصد و پنجاه و نهمین جلسۀ شورای فرهنگستان
دوشنبه، دوم بهمن‌ماه ۱۳۹۶، چهارصد و پنجاه و نهمین نشست شورای فرهنگستان زبان و ادب فارسی، با حضور اعضای پیوسته و وابسته، به ریاست دکتر غلامعلی حدادعادل، در تالار دکتر شهیدی برگزار شد. تبریک به استاد دکتر محمدعلی موحد، عضو پیوستۀ فرهنگستان، به‌جهت تصحیح و انتشار کتاب مثنوی معنوی؛

دانشمند شریف و گوشه‌گیر
دوم بهمن‌ماه مصادف بود با دومین سالروز درگذشت استاد ابوالحسن نجفی، عضو پیوستۀ فقید فرهنگستان زبان و ادب فارسی. به همین مناسبت روزنامۀ ایران در شمارۀ ۶۶۹۹ خود مطلبی را دربارۀ زنده‌یاد استاد نجفی، به قلم دکتر علی‌اشرف صادقی، مدیر گروه فرهنگ‌نویسی و عضو پیوستۀ فرهنگستان، تحت عنوان «دانشمند شریف و گوشه‌گیر» منتشر کرده بود که در ادام ...
آخرين به روز رسانی ۱۳۹۶/۸/۲۴ - ۱۸:۰۴ نسخه قابل چاپ
برگزیدگان جایزۀ فرهنگستان در جشنوارۀ مطبوعات
 
جمعه، دوازدهم آبان‌ماه ۱۳۹۶، آیین اختتامیۀ بیست و سومین نمایشگاه مطبوعات، با حضور سیّد عباس صالحی، وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی، غلامعلی حداد عادل، رئیس فرهنگستان زبان و ادب فارسی، علی شمخانی، دبیر شورای امنیت ملی کشور، و حسین انتظامی، معاون مطبوعاتی وزرات فرهنگ و ارشاد و اسلامی، در مصلای بزرگ تهران برگزار شد.
    در این مراسم، به روال سال‌های گذشته، دکتر حسن ذوالفقاری، مدیر گروه زبان و ادبیات فارسی فرهنگستان، بیانیۀ هیئت داوران جایزۀ فرهنگستان را قرائت کرد و پس از آن دکتر حداد عادل، رئیس فرهنگستان، با تأکید بر نقش درست‌نویسی در ایجاد و حفظ انضباط فکری، اظهار کرد: هرچه انضباط زبانی بیشتر باشد انضباط فکری نیز بیشتر است. برای درست‌نویسی مطبوعات در سال های اخیر برنامه‌ریزی‌های خوبی انجام پذیرفته است. پنج سال است که رسانه‌ها را ازنظر رعایت موازین زبان و ادبیات فارسی داوری می‌کنیم.
    وی در ادامه گفت: فرهنگستان زبان و ادب فارسی آماده است برای هریک از مطبوعات و رسانه‌ها که مایل‌اند دوره‌های تخصصی برای همکاران خود برگزار کنند، همکاری کند.
    دکتر حداد عادل افزود: گاهی در رسانه‌ها به فرهنگستان زبان و ادب فارسی جفا می‌شود. گاهی رسانه‌ها واژه‌هایی را که روح فرهنگستان هم از آن واژگان بی‌اطلاع است، به فرهنگستان منسوب می‌کنند. از رسانه‌ها تقاضا دارم دستاوردهای درست و حقیقی فرهنگستان زبان و ادب فارسی را منعکس کنند.
    در ادامۀ این مراسم جایزۀ ویژۀ نمایشگاه مطبوعات با همکاری فرهنگستان زبان و ادب فارسی در بخش درست‌نویسی به برگزیدگان اهدا شد. اسامی نشریات و خبرگزاری‌ها و پایگاه های خبری حائز مقام اول و دوم و شایستگان تقدیر در پنجمین دورۀ جایزۀ فرهنگستان به این شرح است:
۱. روزنامه‌های سراسری
    ــ روزنامۀ همشهری (رتبۀ اول)
    ــ روزنامۀ شهروند و ایران (مشترکاً رتبۀ دوم)
    ــ روزنامۀ قدس و کیهان (شایستۀ تقدیر)
۲. روزنامه‌های استانی
    ــ روزنامۀ خبر جنوب (رتبۀ اول)
    ــ روزنامۀ اصفهان امروز (رتبۀ دوم)
۳. روزنامه‌های ورزشی
    ــ روزنامۀ خبر ورزشی (رتبۀ اول)
    ــ روزنامۀ گل (رتبۀ دوم)
۴. خبرگزاری‌های تخصصی
    ــ خبرگزاری دفاع مقدس (رتبۀ اول)
    ــ خبرگزاری تقریب و خبرگزاری بین‌المللی قرآن (ایکنا) (مشترکاً رتبۀ دوم)
۵. خبرگزاری‌های عمومی
    ــ خبرگزاری مهر (رتبۀ اول)
    ــ خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا) و خبرگزاری کار ایران (ایلنا) (مشترکاً رتبۀ دوم)
    ــ خبرگزاری خبرآنلاین (شایستۀ تقدیر)
۶.پایگاه‌های خبری
    ــ پایگاه خبری دیار میرزا (رتبۀ اول)
    ــ پایگاه خبری اقتصاد آنلاین و ـ پایگاه خبری شفقنا (مشترکاً رتبۀ دوم)
    ــ پایگاه خبری ۵۹۸ و ـ پایگاه خبری افکارنیوز (شایستۀ تقدیر)
۷. نشریات فرهنگی ـ اجتماعی
    ــ مجلۀ کرگدن (رتبۀ اول)
    ــ مجلۀ زنان امروز (رتبۀ دوم)
۸. نشریات با موضوع افزایش سواد علمی جامعه
    ــ مجلۀ شهرکتاب (رتبۀ اول)
    ــ مجلۀ صبح زندگی (رتبۀ دوم)
 
تاريخچه   |    اساسنامه   |    دربارۀ وبگاه   |    نشر آثار   |    خبرنامهٔ گروه آموزش زبان و ادبیات فارسی