امروز شنبه ՝ 1396/07/01    ■ Sat, Sep 23, 2017     
اندازه نوشته   A | A
آخرین اخبار 
آیین‌نامۀ نهایی جایزۀ فرهنگستان به مطبوعات
رسانه‌ها با مخاطبان پرشمار و میدان وسیع حضور و تأثیرگذاری خود می‌توانند در نگاهبانی از زبان فارسی و بهبود آن نقشی بی‌بدیل ایفا کنند. فرهنگستان زبان و ادب فارسی، با نگاهی به جایگاه رسانه‌ها در پاسداری از زبان و ادب فارسی، از سال ۱۳۹۲بر آن شد تا با استفاده از فرصت برپایی نمایشگاه مطبوعات، به ارزیابیِ مطبوعات از حیث رعایت قواعد و ض ...

پیام دکتر حداد عادل به دوازدهمین همایش انجمن ترویج زبان و ادب فارسی
چهارشنبه، پانزدهم شهریورماه ۱۳۹۶، دوازدهمین همایش بین‌المللی انجمن ترویج زبان و ادبیات فارسی، با حضور استادان برجسته و پژوهشگران حوزۀ زبان و ادب فارسی، در دانشگاه رازی کرمانشاه آغاز به کار کرد. آشنایی با پژوهش‌های جدید در گسترۀ زبان و ادب فارسی، گفت‌وگو و تبادل نظر در عرصه‌های گوناگون زبان و ادب فارسی، ترغیب پژوهشگران جوان به ژر ...

رونمایی کتاب هزارواژۀ پزشکی در تاجیکستان
جمعه، بیست‌وچهارم شهریورماه ۱۳۹۶، مراسم رونمایی کتاب هزارواژۀ پزشکی به چهار زبان با حضور جمعی از اهالی فرهنگ و اندیشمندان ایرانی و تاجیکی، در شهر دوشنبه، پایتخت تاجیکستان، برگزار شد.

استاد موسی اسوار، عضو پیوستۀ جدید فرهنگستان زبان و ادب فارسی
بر اساس مادۀ ۴ اصلاحی اساسنامۀ فرهنگستان زبان و ادب فارسی، شورای فرهنگستان می‌تواند با شرایط مذکور در مادۀ ۳ اساسنامه، اعضای پیوستۀ ایرانی فرهنگستان را انتخاب و جهت صدور حکم به رئیس جمهوری معرفی کند.
آخرين به روز رسانی ۱۳۹۵/۳/۳ - ۱۳:۴۳ نسخه قابل چاپ
همایش بین‌المللی شرق‌شناسی، تاریخ و ادبیات پارسی
 
همایش بین‌المللی «شرق‌شناسی، تاریخ و ادبیات پارسی» در تاریخ 6 خرداد 1395 با همکاری مشترک دانشگاه دولتی ایروان ارمنستان، دانشگاه دولتی خجند تاجیکستان، دانشگاه دولتی ایلیا گرجستان، مؤسسۀ P.S.R Kulturella forening سوئد، مؤسسۀ سفیران فرهنگی مبین و با حمایت علمی رئیس دپارتمان مطالعات ایران‌شناسی دانشگاه هامبورگ آلمان، دانشگاه آتاتورک ترکیه و دانشگاه آبلای‌خان قزاقستان، در محل دانشگاه دولتی ایروان در کشور ارمنستان برگزار خواهد شد.
    درکشور ایران، دانشگاه علامه طباطبایی، دانشگاه شهید بهشتی، دانشگاه شیراز، بنیاد ایران‌شناسی، فرهنگستان زبان و ادب فارسی، مؤسسۀ فرهنگی اکو، مؤسسۀ لغت‌نامۀ دهخدا و مرکز بین‌المللی آموزش زبان فارسی دانشگاه تهران، بنیاد سعدی، مرکز پژوهشی میراث مکتوب، مؤسسۀ زبان و فرهنگ‌شناسی دانشگاه جامعة المصطفی العالمیه و رایزنی فرهنگی سفارت ایران در ارمنستان حمایت علمی خود را از این همایش بین‌المللی اعلام کرده‌اند. ریاست همایش به طور مشترک بر عهدۀ دکتر اصغر دادبه، استاد بازنشستۀ دانشگاه علامه طباطبایی و عضو شورای علمی گروه برون‌مرزی فرهنگستان زبان و ادب فارسی، و پروفسور وارطان وسکانیان، رئیس کرسی ایران‌شناسی دانشگاه ایروان ارمنستان است. دبیر علمی همایش نیز دکتر نورعلی نورزاد، رئیس کرسی ادبیات فارسی دانشگاه دولتی خجند و از استادان برجستۀ ادبیات فارسی در آسیای میانه است.
    محورهای کلی این همایش عبارت‌اند از: ادبیات فارسی، تعلیم و تربیت، تاریخ و تمدن، زبان‌شناسی، تاریخ، علوم سیاسی، ادیان و مذهب، ارتباطات فرهنگی، فلسفه و کلام، هنر و معماری، حقوق، باستان‌شناسی، روان‌شناسی و جامعه‌شناسی. محور ویژۀ تمام پژوهش‌های همایش بین‌المللی «شرق شناسی، تاریخ و ادبیات پارسی» دربارۀ سعدی شیرازی است.
    دبیرخانۀ مرکزی همایش مذکور در ایران است. همچنین برای ایجاد سهولت در ارتباط و امکان مشارکت بیشتر و ساده‌تر برای پژوهشگران، دبیرخانۀ آسیای میانه در تاجیکستان، دبیرخانۀ قفقاز در ایروان و دبیرخانۀ اروپا در سوئد نیز پاسخگوی علاقه‌مندان خواهند بود.
    علاقه‌مندان می‌توانند برای کسب اطلاعات بیشتر به وبگاه همایش به نشانی Adabiatfarsi.com مراجعه کنند. دیگر راه‌های ارتباطی با دبیرخانه‌های همایش عبارت‌اند از:
ارتباط ایران: 09106799046
Viber & Telegram: +37494540188
Telegram.me/yerevanconference
 
تاريخچه   |    اساسنامه   |    دربارۀ وبگاه   |    نشر آثار   |    خبرنامهٔ گروه آموزش زبان و ادبیات فارسی