امروز یکشنبه ՝ 1397/04/31    ■ Sun, Jul 22, 2018     
اندازه نوشته   A | A
آخرین اخبار 
فراخوان پنجمین همایش ملی متن‌پژوهی ادبی
سه‌شنبه، هجدهم اردیبهشت‌ماه ۱۳۹۷، پنجمین همایش ملی متن‌پژوهی ادبی با موضوع «نگاهی تازه به سبک‌شناسی، بلاغت، نقد ادبی» در کتابخانۀ ملی برگزار خواهد شد. مباحث و مسائل مربوط به سبک‌شناسی و بلاغت و نقد ادبی از مهم‌ترین موضوعات مطالعات ادبی به شمار می‌آیند که هرچند در ظاهر دانش‌هایی جدا از هم در نظر گرفته می‌شوند، از نظرگاه‌های ...

پیام تسلیت فرهنگستان به مناسبت درگذشت دکتر وحیدیان کامیار
استاد ارجمند، دکتر تقی وحیدیان کامیار، پس از عمری تحقیق و تألیف در زبان‌شناسی و دستور زبان و صنایع ادبی، دار فانی را بدرود گفت. فرهنگستان زبان و ادب فارسی درگذشت ایشان را به بازماندگان و دوستان و شاگردانشان تسلیت می‌گوید و از خداوند برای آن مرحوم آرامش روان طلب می‌کند.

چهارصد و پنجاه و نهمین جلسۀ شورای فرهنگستان
دوشنبه، دوم بهمن‌ماه ۱۳۹۶، چهارصد و پنجاه و نهمین نشست شورای فرهنگستان زبان و ادب فارسی، با حضور اعضای پیوسته و وابسته، به ریاست دکتر غلامعلی حدادعادل، در تالار دکتر شهیدی برگزار شد. تبریک به استاد دکتر محمدعلی موحد، عضو پیوستۀ فرهنگستان، به‌جهت تصحیح و انتشار کتاب مثنوی معنوی؛

دانشمند شریف و گوشه‌گیر
دوم بهمن‌ماه مصادف بود با دومین سالروز درگذشت استاد ابوالحسن نجفی، عضو پیوستۀ فقید فرهنگستان زبان و ادب فارسی. به همین مناسبت روزنامۀ ایران در شمارۀ ۶۶۹۹ خود مطلبی را دربارۀ زنده‌یاد استاد نجفی، به قلم دکتر علی‌اشرف صادقی، مدیر گروه فرهنگ‌نویسی و عضو پیوستۀ فرهنگستان، تحت عنوان «دانشمند شریف و گوشه‌گیر» منتشر کرده بود که در ادام ...
آخرين به روز رسانی ۱۳۹۵/۳/۳ - ۱۳:۴۳ نسخه قابل چاپ
همایش بین‌المللی شرق‌شناسی، تاریخ و ادبیات پارسی
 
همایش بین‌المللی «شرق‌شناسی، تاریخ و ادبیات پارسی» در تاریخ 6 خرداد 1395 با همکاری مشترک دانشگاه دولتی ایروان ارمنستان، دانشگاه دولتی خجند تاجیکستان، دانشگاه دولتی ایلیا گرجستان، مؤسسۀ P.S.R Kulturella forening سوئد، مؤسسۀ سفیران فرهنگی مبین و با حمایت علمی رئیس دپارتمان مطالعات ایران‌شناسی دانشگاه هامبورگ آلمان، دانشگاه آتاتورک ترکیه و دانشگاه آبلای‌خان قزاقستان، در محل دانشگاه دولتی ایروان در کشور ارمنستان برگزار خواهد شد.
    درکشور ایران، دانشگاه علامه طباطبایی، دانشگاه شهید بهشتی، دانشگاه شیراز، بنیاد ایران‌شناسی، فرهنگستان زبان و ادب فارسی، مؤسسۀ فرهنگی اکو، مؤسسۀ لغت‌نامۀ دهخدا و مرکز بین‌المللی آموزش زبان فارسی دانشگاه تهران، بنیاد سعدی، مرکز پژوهشی میراث مکتوب، مؤسسۀ زبان و فرهنگ‌شناسی دانشگاه جامعة المصطفی العالمیه و رایزنی فرهنگی سفارت ایران در ارمنستان حمایت علمی خود را از این همایش بین‌المللی اعلام کرده‌اند. ریاست همایش به طور مشترک بر عهدۀ دکتر اصغر دادبه، استاد بازنشستۀ دانشگاه علامه طباطبایی و عضو شورای علمی گروه برون‌مرزی فرهنگستان زبان و ادب فارسی، و پروفسور وارطان وسکانیان، رئیس کرسی ایران‌شناسی دانشگاه ایروان ارمنستان است. دبیر علمی همایش نیز دکتر نورعلی نورزاد، رئیس کرسی ادبیات فارسی دانشگاه دولتی خجند و از استادان برجستۀ ادبیات فارسی در آسیای میانه است.
    محورهای کلی این همایش عبارت‌اند از: ادبیات فارسی، تعلیم و تربیت، تاریخ و تمدن، زبان‌شناسی، تاریخ، علوم سیاسی، ادیان و مذهب، ارتباطات فرهنگی، فلسفه و کلام، هنر و معماری، حقوق، باستان‌شناسی، روان‌شناسی و جامعه‌شناسی. محور ویژۀ تمام پژوهش‌های همایش بین‌المللی «شرق شناسی، تاریخ و ادبیات پارسی» دربارۀ سعدی شیرازی است.
    دبیرخانۀ مرکزی همایش مذکور در ایران است. همچنین برای ایجاد سهولت در ارتباط و امکان مشارکت بیشتر و ساده‌تر برای پژوهشگران، دبیرخانۀ آسیای میانه در تاجیکستان، دبیرخانۀ قفقاز در ایروان و دبیرخانۀ اروپا در سوئد نیز پاسخگوی علاقه‌مندان خواهند بود.
    علاقه‌مندان می‌توانند برای کسب اطلاعات بیشتر به وبگاه همایش به نشانی Adabiatfarsi.com مراجعه کنند. دیگر راه‌های ارتباطی با دبیرخانه‌های همایش عبارت‌اند از:
ارتباط ایران: 09106799046
Viber & Telegram: +37494540188
Telegram.me/yerevanconference
 
تاريخچه   |    اساسنامه   |    دربارۀ وبگاه   |    نشر آثار   |    خبرنامهٔ گروه آموزش زبان و ادبیات فارسی