امروز شنبه ՝ 1397/06/31    ■ Sat, Sep 22, 2018     
اندازه نوشته   A | A
آخرین اخبار 
فراخوان پنجمین همایش ملی متن‌پژوهی ادبی
سه‌شنبه، هجدهم اردیبهشت‌ماه ۱۳۹۷، پنجمین همایش ملی متن‌پژوهی ادبی با موضوع «نگاهی تازه به سبک‌شناسی، بلاغت، نقد ادبی» در کتابخانۀ ملی برگزار خواهد شد. مباحث و مسائل مربوط به سبک‌شناسی و بلاغت و نقد ادبی از مهم‌ترین موضوعات مطالعات ادبی به شمار می‌آیند که هرچند در ظاهر دانش‌هایی جدا از هم در نظر گرفته می‌شوند، از نظرگاه‌های ...

پیام تسلیت فرهنگستان به مناسبت درگذشت دکتر وحیدیان کامیار
استاد ارجمند، دکتر تقی وحیدیان کامیار، پس از عمری تحقیق و تألیف در زبان‌شناسی و دستور زبان و صنایع ادبی، دار فانی را بدرود گفت. فرهنگستان زبان و ادب فارسی درگذشت ایشان را به بازماندگان و دوستان و شاگردانشان تسلیت می‌گوید و از خداوند برای آن مرحوم آرامش روان طلب می‌کند.

چهارصد و پنجاه و نهمین جلسۀ شورای فرهنگستان
دوشنبه، دوم بهمن‌ماه ۱۳۹۶، چهارصد و پنجاه و نهمین نشست شورای فرهنگستان زبان و ادب فارسی، با حضور اعضای پیوسته و وابسته، به ریاست دکتر غلامعلی حدادعادل، در تالار دکتر شهیدی برگزار شد. تبریک به استاد دکتر محمدعلی موحد، عضو پیوستۀ فرهنگستان، به‌جهت تصحیح و انتشار کتاب مثنوی معنوی؛

دانشمند شریف و گوشه‌گیر
دوم بهمن‌ماه مصادف بود با دومین سالروز درگذشت استاد ابوالحسن نجفی، عضو پیوستۀ فقید فرهنگستان زبان و ادب فارسی. به همین مناسبت روزنامۀ ایران در شمارۀ ۶۶۹۹ خود مطلبی را دربارۀ زنده‌یاد استاد نجفی، به قلم دکتر علی‌اشرف صادقی، مدیر گروه فرهنگ‌نویسی و عضو پیوستۀ فرهنگستان، تحت عنوان «دانشمند شریف و گوشه‌گیر» منتشر کرده بود که در ادام ...
آخرين به روز رسانی ۱۳۹۶/۱۱/۱۱ - ۱۳:۳۶ نسخه قابل چاپ
چهارصد و پنجاه و نهمین جلسۀ شورای فرهنگستان
تنظیم: شیرین عاصمی
دوشنبه، دوم بهمن‌ماه ۱۳۹۶، چهارصد و پنجاه و نهمین نشست شورای فرهنگستان زبان و ادب فارسی، با حضور اعضای پیوسته و وابسته، به ریاست دکتر غلامعلی حدادعادل، در تالار دکتر شهیدی برگزار شد.
    تبریک به استاد دکتر محمدعلی موحد، عضو پیوستۀ فرهنگستان، به‌جهت تصحیح و انتشار کتاب مثنوی معنوی؛ تبریک به استاد اسماعیل سعادت، عضو پیوسته و مدیرگروه تحقیقات ادبی فرهنگستان، به‌جهت برگزیده شدن در نهمین جشنوارۀ بین‌المللی فارابی؛ تبریک به دکتر حسین معصومی ‌همدانی، عضو پیوستۀ فرهنگستان، به‌جهت برگزیده شدن به‌عنوان استاد پیش‌کسوت علوم انسانی در نهمین جشنوارۀ بین‌المللی فارابی و دریافت نشان ابن‌سینای یونسکو؛ تبریک به استاد هوشنگ مرادی کرمانی، عضو پیوستۀ فرهنگستان، به‌جهت دریافت تقدیرنامه از اولین فراهمایی آموزش زبان و ادبیات فارسی در دانشگاه کمبریج؛ تبریک به دکتر محمدجعفر یاحقی، عضو پیوستۀ فرهنگستان، به‌جهت کسب عنوان دانشمند برگزیده از بنیاد فرهنگی البرز؛ تبریک به دکتر ژاله آموزگار، عضو وابستۀ فرهنگستان، به‌جهت انتشار کتاب از گذشته‌های ایران، یادکردی از شادروان ابوالحسن نجفی، عضو پیوستۀ فقید فرهنگستان، در دومین سالگرد درگذشت ایشان؛ تسلیت به استاد اسماعیل سعادت، به‌جهت درگذشت دختر ایشان؛ تسلیت به دکتر محمدرضا ترکی، عضو وابستۀ فرهنگستان، به‌جهت شهادت همسر خواهر ایشان؛ اعلام تأثر فرهنگستان از درگذشت حبیب‌الله چایچیان، پیش‌کسوت شعر آیینی؛ گزارش بزرگداشت باباجان غفوراف، مورخ و خاورشناس شهیر تاجیکستان، در انجمن آثار و مفاخر فرهنگی؛ گزارش برگزاری نخستین کارگاه آموزش زبان فارسی با عنوان کارسوق واژه‌گزینی با شرکت دانش‌آموزان منتخب پایۀ دهم دبیرستان‌های پرورش استعدادهای درخشان شهر تهران؛ گزارش دکتر مهری باقری، عضو وابسته و رئیس بنیاد پژوهشی شهریار، و دکتر حسن ذوالفقاری، مدیر گروه آموزش زبان فارسی فرهنگستان، از برگزاری آزمون مهارت‌های زبان فارسی از دانش‌آموزان مقطع پیش‌دانشگاهی تبریز؛ گزارش دکتر حسین معصومی همدانی از جایزۀ ادبی دکتر فتح‌الله مجتبائی؛ گزارش دکتر محمدعلی موحد از روند تصحیح و چاپ مثنوی معنوی؛ گزارش استاد هوشنگ مرادی‌کرمانی از سفر به آلمان و شرکت در همایش توسعۀ آموزش زبان فارسی؛ گزارش استاد بهاءالدین خرمشاهی، عضو پیوستۀ فرهنگستان، از انتشار دانشنامۀ حافظ و حافظ‌پژوهی؛ گزارش دکتر محمد دبیرمقدم، عضو پیوسته و معاون علمی و پژوهشی فرهنگستان، از مقدمات برگزاری روز بزرگداشت فردوسی و روز پاسداشت زبان فارسی و گزارشی از روند انتخاب اعضای پیوسته و وابستۀ جدید غیرایرانی و گزارش دکتر حسن ذوالفقاری از جایزۀ ادبی هوشنگ مرادی‌کرمانی با هدف شناسایی نوقلمان در مقاطع مختلف تحصیلی از مباحث پیش از دستور این نشست بود.
    در این نشست که با حضور دکتر ایو پانف، رئیس بخش ایران‌شناسی دانشگاه صوفیه، و دکتر علیرضا پورمحمد، استاد دانشگاه صوفیه و مدیر مرکز مطالعات ایران در بالکان و اروپای مرکزی، برگزار شده بود، دکتر پانف ضمن اظهار خوشوقتی از حضور در شورای فرهنگستان، از وضعیت زبان فارسی در بلغارستان گزارش داد.
    همچنین در این نشست، مهندس تولایی و مهندس تاجیک، کارشناسان سازمان فناوری اطلاعات، از اقدامات انجام‌یافته برای خودکارسازی فعالیت‌های اداری، مالی و علمی فرهنگستان گزارش دادند.
 
تاريخچه   |    اساسنامه   |    دربارۀ وبگاه   |    نشر آثار   |    خبرنامهٔ گروه آموزش زبان و ادبیات فارسی