امروز شنبه ՝ 1397/06/31    ■ Sat, Sep 22, 2018     
اندازه نوشته   A | A
آخرین اخبار 
فراخوان پنجمین همایش ملی متن‌پژوهی ادبی
سه‌شنبه، هجدهم اردیبهشت‌ماه ۱۳۹۷، پنجمین همایش ملی متن‌پژوهی ادبی با موضوع «نگاهی تازه به سبک‌شناسی، بلاغت، نقد ادبی» در کتابخانۀ ملی برگزار خواهد شد. مباحث و مسائل مربوط به سبک‌شناسی و بلاغت و نقد ادبی از مهم‌ترین موضوعات مطالعات ادبی به شمار می‌آیند که هرچند در ظاهر دانش‌هایی جدا از هم در نظر گرفته می‌شوند، از نظرگاه‌های ...

پیام تسلیت فرهنگستان به مناسبت درگذشت دکتر وحیدیان کامیار
استاد ارجمند، دکتر تقی وحیدیان کامیار، پس از عمری تحقیق و تألیف در زبان‌شناسی و دستور زبان و صنایع ادبی، دار فانی را بدرود گفت. فرهنگستان زبان و ادب فارسی درگذشت ایشان را به بازماندگان و دوستان و شاگردانشان تسلیت می‌گوید و از خداوند برای آن مرحوم آرامش روان طلب می‌کند.

چهارصد و پنجاه و نهمین جلسۀ شورای فرهنگستان
دوشنبه، دوم بهمن‌ماه ۱۳۹۶، چهارصد و پنجاه و نهمین نشست شورای فرهنگستان زبان و ادب فارسی، با حضور اعضای پیوسته و وابسته، به ریاست دکتر غلامعلی حدادعادل، در تالار دکتر شهیدی برگزار شد. تبریک به استاد دکتر محمدعلی موحد، عضو پیوستۀ فرهنگستان، به‌جهت تصحیح و انتشار کتاب مثنوی معنوی؛

دانشمند شریف و گوشه‌گیر
دوم بهمن‌ماه مصادف بود با دومین سالروز درگذشت استاد ابوالحسن نجفی، عضو پیوستۀ فقید فرهنگستان زبان و ادب فارسی. به همین مناسبت روزنامۀ ایران در شمارۀ ۶۶۹۹ خود مطلبی را دربارۀ زنده‌یاد استاد نجفی، به قلم دکتر علی‌اشرف صادقی، مدیر گروه فرهنگ‌نویسی و عضو پیوستۀ فرهنگستان، تحت عنوان «دانشمند شریف و گوشه‌گیر» منتشر کرده بود که در ادام ...
آخرين به روز رسانی ۱۳۹۶/۷/۲۹ - ۰۹:۰۲ نسخه قابل چاپ
صدای شرق ـ شمارۀ ۹
 
نهمین شماره از مجلۀ صدای شرق، نشریۀ ملی ادبی انجمن نویسندگان تاجیکستان، منتشر شد. در این شماره از مجلۀ صدای شرق که در ۱۶۰ صفحه به چاپ رسیده، در بخش «چکامۀ استقلال» مطالب زیر به چشم می‌خورد: «چشمۀ اقبال، نظام قاسم؛ «تاجیکستان است و استقلال...»، عسکر حکیم؛ «استقلال»، صفر‌محمد ایوبی؛ «اوج شهامت»، رستم وهاب‌زاده؛ «استقلالیت»، دولت صفر؛ «خورشید استقلال...»، نورالدین امرالدین.
    در بخش «حکایت و شعر» این شماره نیز سه مطلب از ستار تورسون و فیض آشور و سپهر ابوعبدالله حسن‌زاده، به ترتیب با عناوین «زمستان عمر» و «سلام گوی!» و «روستایی» آمده است.
    در بخش «جشنواره» مطالب زیر درج شده است: «پژوهشگر نیک‌نام» به قلم عبدالحمید صمد؛ «حبیب دل و دیده»، نوشتۀ عطا همدم؛ «عقیده‌های مهارت‌پروری احمد دانش» از نماز حاتم‌اف؛ «بختیار مرتضی، واصف زمین برومند»ف نوشتۀ نورمحمد تبر‌اُف.
    در بخش «میراث» نهمین شمارۀ مجلۀ صدای شرق مقاله‌ای در موضوع «میرزا عبدالقادر بیدل، نیکات»، به قلم  بابا‌بیک رحیمی آمده است. «مکتب ادبی» این شماره نیز به ترجمۀ مقاله‌ای از کانستانتین پاوستافسکی با عنوان «صد برگ زرین» و به کوشش بختیار مرتضی اختصاص دارد.
    در قسمت «بحث و اندیشۀ» این شماره مطلبی در موضوع «آذر سلیم، شاعری با اشعار و روزگاری مرموز» و در بخش «فرهنگ» نیز نوشته‌ای از صلاح‌الدین فتح‌الله‌اُف در موضوع «مهتاب‌شب» دیده می‌شود.
معرفی: مرتضی قاسمی
 
تاريخچه   |    اساسنامه   |    دربارۀ وبگاه   |    نشر آثار   |    خبرنامهٔ گروه آموزش زبان و ادبیات فارسی