امروز شنبه ՝ 1396/07/01    ■ Sat, Sep 23, 2017     
اندازه نوشته   A | A
آخرین اخبار 
آیین‌نامۀ نهایی جایزۀ فرهنگستان به مطبوعات
رسانه‌ها با مخاطبان پرشمار و میدان وسیع حضور و تأثیرگذاری خود می‌توانند در نگاهبانی از زبان فارسی و بهبود آن نقشی بی‌بدیل ایفا کنند. فرهنگستان زبان و ادب فارسی، با نگاهی به جایگاه رسانه‌ها در پاسداری از زبان و ادب فارسی، از سال ۱۳۹۲بر آن شد تا با استفاده از فرصت برپایی نمایشگاه مطبوعات، به ارزیابیِ مطبوعات از حیث رعایت قواعد و ض ...

پیام دکتر حداد عادل به دوازدهمین همایش انجمن ترویج زبان و ادب فارسی
چهارشنبه، پانزدهم شهریورماه ۱۳۹۶، دوازدهمین همایش بین‌المللی انجمن ترویج زبان و ادبیات فارسی، با حضور استادان برجسته و پژوهشگران حوزۀ زبان و ادب فارسی، در دانشگاه رازی کرمانشاه آغاز به کار کرد. آشنایی با پژوهش‌های جدید در گسترۀ زبان و ادب فارسی، گفت‌وگو و تبادل نظر در عرصه‌های گوناگون زبان و ادب فارسی، ترغیب پژوهشگران جوان به ژر ...

رونمایی کتاب هزارواژۀ پزشکی در تاجیکستان
جمعه، بیست‌وچهارم شهریورماه ۱۳۹۶، مراسم رونمایی کتاب هزارواژۀ پزشکی به چهار زبان با حضور جمعی از اهالی فرهنگ و اندیشمندان ایرانی و تاجیکی، در شهر دوشنبه، پایتخت تاجیکستان، برگزار شد.

استاد موسی اسوار، عضو پیوستۀ جدید فرهنگستان زبان و ادب فارسی
بر اساس مادۀ ۴ اصلاحی اساسنامۀ فرهنگستان زبان و ادب فارسی، شورای فرهنگستان می‌تواند با شرایط مذکور در مادۀ ۳ اساسنامه، اعضای پیوستۀ ایرانی فرهنگستان را انتخاب و جهت صدور حکم به رئیس جمهوری معرفی کند.
آخرين به روز رسانی ۱۳۹۶/۵/۳۰ - ۱۳:۲۱ نسخه قابل چاپ
ادبیات انقلاب اسلامی ـ شمارۀ ۳
 
سومین شمارۀ نشریۀ علمی ‌ـ ‌پژوهشی ادبیات انقلاب اسلامی (ویژه‌نامۀ نامۀ فرهنگستان) منتشر شد. نشریۀ ادبیات انقلاب اسلامی به همّت گروه ادبیات انقلاب اسلامی فرهنگستان زبان و ادب فارسی، به‌منظور گسترش مباحث علمی و دانشگاهی در حوزۀ مطالعات ادبیات انقلاب اسلامی، منتشر می‌شود.
    در بخش «مقالۀ» این شماره از مجلۀ ادبیات انقلاب اسلامی مقالات زیر درج شده است: «نقش الگوها و پدیدارهای ذهنی در تکوین «روایت» خاطرات جنگ در سه خاطره‌نوشت‌ِ بابانظر، یکی از این روزها به بلوغ رسیدم،و چزّابه»، تیمور مالمیر و فردین حسین‌پناه؛ «طاووسِ بیدل‌زارِ شعر (ردّ پای طرز بیدل دهلوی در غزل احمد عزیزی)»، عبدالله ولی‌پور، رقیه همّتی؛ «نمودهای گفتمانی طنز در شعر شفیعی کدکنی در مبارزه با استبداد پهلوی»، علی صفایی سنگری، علی علیزاده جوبنی؛ «تحلیل عنصر زمان در رمان دوشنبههای آبی ماه»، مریم پناهی، مرتضی هاشمی، محمود براتی؛ «مفاهیم، نمادها و تلمیحات مشترک در اشعار شاعران انقلاب اسلامی با موضوع فلسطین»، محمد مرادی؛ «بازنمایی وقایع دفاع مقدّس در داستان‌های کودکان و نوجوانان با استفاده از ظرفیّت‌های داستان‌مصوّر (کمیک‌استریپ)»، راضیه خوش‌ضمیر؛ «تطبیق مجاهدت‌های رزمندگان بر سیر و سلوک و برخی مقامات عرفانی در شعر دفاع مقدّس»، وحدت مهدی، امین رحیمی.  
    در بخش «نقد و پاسخ» سومین شماره از مجلۀ ادبیات انقلاب اسلامی به «نقد و بررسی پرسمان یاد»، به قلم مریم سیّدان، و «پرسمان یاد می‌باید خوب خوانده شود...»، نوشتۀ علیرضا کمری پرداخته شده است.
در بخش «تازه‌های نشر» این مجله نیز درس‌نامۀ ادبیات انقلاب اسلامی، حدیث قدسی، پس از سکوت تا کوچ، لم‌یزرع، رمان و سیاست معرفی شده است.
    سرمقالۀ این شماره از مجلۀ ادبیات انقلاب اسلامی، با عنوان «ادبیات پایداری؛ بشارت‌ها و نگرانی‌ها»، به قلم دکتر محمدرضا ترکی، مدیر گروه ادبیات انقلاب اسلامی فرهنگستان و دبیر مجله است.
    علاقه‌مندان به دسترسی به محتوای این شماره از مجلۀ ادبیات انقلاب اسلامی می‌توانند به نشانی زیر مراجعه کنند:
معرفی: علی‌رضا طیبی
 
 
تاريخچه   |    اساسنامه   |    دربارۀ وبگاه   |    نشر آثار   |    خبرنامهٔ گروه آموزش زبان و ادبیات فارسی